Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2011

Najkrajšie sviatky roka sú pred dverami

Najkrajšie sviatky roka sú pred dverami,


Zimné obdobie a najmä december s kúzlom Vianoc má pre každého z nás iné osobité kúzlo. Najviac sa tešia deti, ktoré dychtivo počítajú dni a noci, my starší sa vo svojich spomienkach podvedome vraciame do rokov minulých a spomíname na Vianoce nášho detstva. Krásne a neopakovateľné, zahalené rúškom tajomstva, keď rodina bola pospolu, keď každá vec i úkon mali svoj skrytý význam, vonku tíško padal bielučký sneh a všetkým bolo tak dobre na duši...

Rozprávanie našich babičiek a prababičiek o kúzle Vianoc a ozajstnej zime so zasneženými kopcami, fujavicou, vŕzgajúcim snehom na úzkom chodníčku vedúcom do skromných príbytkov našich predkov, kde neuveriteľné čaro a osobitý ráz dávala petrolejová lampa, dnes už pripadá ako rozprávka nielen našim deťom a vnúčatám, ale aj nám starším, keď s nostalgiou spomíname na práskajúci ohník v peci, v ktorej sa piekli chutné koláče, kapustníky a voňavý chlieb, schádzali sa pri nej mladí aj starí, aby počas dlhých zimných večerov priadli, vyšívali, driapali perie, spievali a rozprávali.
Čarovné večery, keď sa rodina stretávala pri svetle rodinného kozuba sa porozprávala o udalostiach odchádzajúceho dňa. Od malička všetci poznali príbehy členov rodiny a ľudí z okolia. Na silné a výnimočné osobnosti sa spomínalo dlho a múdrosť predkov sa prenášala z generácie na generáciu, hodnoty preveroval čas.
Naši predkovia prirodzene preciťovali potrebu pripraviť sa na zmeny podmienok na prechode ročných období. Poznali zmeny psychickej a fyzickej odolnosti, potrebu očisty, či doplnenia energie najmä v čase zimného slnovratu, oslavovaného v pradávnej minulosti ako sviatok znovuzrodenia Slnka, v kresťanskej ére narodenie Ježiša

Vianoce si pripomínajú národy na celom svete, mnohé ich pokladajú za najväčšie a najoslavovanejšie sviatky v roku. Dokladom toho sú i bohaté tradície ľudových zvykov a obradov, ktoré sa k nim viažu.
Predvianočné obdobie na Slovensku sa začínalo už koncom novembra, po Kataríne 4 týždňovým adventným pôstom. Počas neho sa bolo treba zdržať nadmerného jedenia a pitia a venovať sa duševnu a duchovnu. Boli zakázané spoločné zábavy, svadby, nesmelo sa tancovať. Jedli sa iba najjednoduchšie jedlá, čiže bez mäsa. Na raňajky sa pil šípkový, lipový, kamilkový čaj a suchý chlieb, alebo potretý maslom. Na obed bývala polievka zo strukovín, ale varili sa aj celé zemiaky a rôzne halušky. Na večeru boli zväčša pečené zemiaky bez masti, ku ktorým podávali kyslú sudovú kapustu. Deti veľmi obľubovali kukuričnú kašu. Ďalšou dôležitou potravinou bolo ovocie, ktorá na stole nikdy nesmelo chýbať zo zásob nazberaných počas leta a jesene. Zbierali sa slivky, jablká, v lese trhali šípky, trnky, maliny a čučoriedky, aj rôzne liečivé byliny a huby.
Prvým zimným sviatkom bol Mikuláš/ 6. december/, ktorý chodil po dedine oblečený ako biskup, v ruke mal zvonec, ktorým oznamoval svoj príchod. Deťom rozdával orechy, jablká a tým zlým, čo nechceli poslúchať, cesnak, čierne uhlie, zemiak, alebo varechu.
Na deň Lucie /13. December/ sa viažu rôzne tradície. Deň je považovaný za najkratší deň v roku a najvýznamnejší zo stridžích dní. V ľudových vrstvách sa tradovalo, že Lucia bola najväčšia zo všetkých bosoriek. V predvečer Lucie dospelí i deti jedli cesnak, ktorý ich mal chrániť pred zlými duchmi. Robili s ním krížik na čelo, aby zvýšili ochranný účinok.
Po Lucii boli už na prahu Vianoce. Vyvrcholením vianočných sviatkov bol Štedrý večer - večer Štedrého dňa a najväčším sviatkom Vianoc prvý sviatok vianočný – deň Kristovho narodenia.

Na rozdiel od minulosti dnes sa situácia zmenila a hoci v niektorých rodinách pretrvávajú tradície, pre mnohých sa už Vianočné sviatky stávajú symbolom veľkoleposti a márnivej okázalosti, obrovského množstva darčekov a tajomstvo Vianoc im zostáva vzdialené.
Ak sa rozhodnete nájsť vianočné tajomstvo, tešte sa z drobných radostí, veď každý šťastne prežitý deň v kruhu najbližších je sviatkom. a potom, keď sa ručičky priblížia k štedrovečernej polnoci, vyjdite von, alebo aspoň z okna sa zadívajte na nekonečnú oblohu posiatu hviezdami, či tíško padajúce vločky snehu. Vyslovte svoje želania a precíťte tú úžasnú chvíľku okamihu , ktorá prichádza iba jeden krát do roka
Trocha vianočnej romantiky ....

K vianočnému času sa v minulosti viazalo množstvo tradícií, zvykov a kúziel.
Niektoré už zanikli, niektoré sa zachovávajú dodnes.

 

 


Čarovanie s jablkami
Jablká sa rozkroja naprieč a hodnotí sa jadrovník
zreteľná hviezda jadrovníka – zdravie, šťastie, úspech
nie pekný, červivý jaderník – choroba, nešťastie, zármutok
jadrovník v tvare kríža – nešťastie, smrť

Chcete poznať meno vyvoleného?
olúpte jablko tak, aby šupka zostala v jednom kuse a tvorila špirálu. trikrát ňou zatočte nad hlavou a odhoďte ju. Tvar špirály bude pripomínať písmeno, na ktoré sa začína meno vyvoleného.

Škrupiny orechov sa premenia na lodičky
Do umývadla s vodou položte na vodu škrupiny vlašských orechov s malou horiacou sviečkou. Ak zostanú spolu, rodina sa bude držať počas roku spolu. Čia lodička sa oddelí, ten sa vydá do sveta. čia sa prevráti, alebo zhasne utrpí nešťastie

Chcete, aby vás mali radi?
na štedrý deň si natrite tvár medom

Nechcete mať prázdnu peňaženku?
dajte si do nej niekoľko umytých šupiniek zo štedrovečerného kapra.
Večerné ilúzie sa aj v dnešných dlhých decembrových večeroch môžu stať súčasťou vášho oddychu. Práskajúci oheň starých pecí aspoň na chvíľu nahraďte plamienkom sviečky

Nech tichá hudba radosti Vám počas Vianoc znie
Nech Nový rok Vám pokoj, lásku a šťastie prinesie

Povedz svojej rodine a priateľom ako veľmi ich máš rád
neodkladaj nič, čo prináša smie a radosť do tvojho života.
Každý deň, každá hodina, každá minúta je výnimočná
A ty nevieš, či nie je tvoja posledná

zuzi


 

 

 


 
Čo robíte pre svoje zdravie?
 
 
965

 
 
 
488

 
 
 
244

 

webygroup

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1538963

Úvodná stránka